Poznaj historię św. Łucji z Syrakuz – patronki niewidomych
Jednym z najczęstszych i najbardziej znanych świętych jest bez wątpienia św. Łucja z Syrakuz. Historia tego świętego jest bolesna i niezwykła. Św. Łucja z Syrakuz , znana jako Patronka niewidomych, była młodą kobietą, która jako mała oddała się wierze Bożej, zawsze przyrzekając, że będzie dziewicą.
Jednak plany jej matki były zupełnie inne. Jej matka chciała ją wydać za młodego mężczyznę. Św. Łucja przeszła wiele oczerniań w tym okresie. Oskarżano go o rzeczy, które były naprawdę fałszywe, jednak zawsze stał na swoim miejscu. I zawsze wyznawała, że jest oddana Bogu, nawet w obliczu strasznych prób.
Jej imię Lucia ma znaczenie Światło. Ta święta jest uważana za patronkę niewidomych ze względu na jej imię i historię wiary. Czczona jest przez różne religie, w tym katolicką, chrześcijańską.
Historia Santa Lucia Syrakuzy
Początkowo św. Łucja urodziła się w 283 roku w Syrakuzach. Młoda kobieta pochodziła z dość zamożnej i potężnej rodziny. Jej ojciec zmarł, gdy Lucia była młoda, więc miała przy sobie tylko matkę.
Przez całe dzieciństwo była kształcona jako chrześcijanka , a jej matka z kolei była pobożną kobietą. Historia mówi, że jej matka o imieniu Eutiquia stała się bardzo pobożna, chciała poślubić ją za młodego mężczyznę, który miał taką samą ekonomię jak ona.
Należy jednak zauważyć coś ważnego w tej historii, a mianowicie to, że matka Lucíi cierpiała na poważne krwotoki, które mogły z łatwością zakończyć jej życie i pozostawić Lucíę sierotą.
Idź do tego, pewnego dnia Lucía zabiera ją do Santa Águeda i recytując jej modlitwy , jej matka zostaje natychmiast uzdrowiona. Dostrzegając moc lub szczególny dar, jaki posiadała jej córka, matka zrezygnowała z presji, by wydać ją za mąż, decydując, że to jej córka będzie pomagać chorym biednym.
Przechodząc do odrzucenia i anulowania zaręczyn z młodym mężczyzną, postanawia zemścić się na Santa Lucia i deklaruje ją przed gubernatorem Sycylii Pascasio jako chrześcijanką. Dzieje się to w czasach Dioklecjana, co oznacza, że bycie chrześcijaninem prowadziło do ścięcia.
Św. Łucja przez cały czas pozostaje wierna . Na ten moment i zgodnie z oskarżeniami Pascasio postanawia narazić ją na środowiska sprzeczne z religią św. Łucji, aby w taki czy inny sposób zgrzeszyła. I nie był już postrzegany jako zasłużony przez Boga Ojca.
Wystawienie jej w burdelu (zgodnie z planem) nie działa, nikt też nie może jej zgwałcić. Tak zirytowany Pascasio postanawia ją zabić, wbijając jej nóż w szyję. Mówi się, że przed śmiercią Łucja ogłosiła się protektorką Syrakuz (gdyż tam została zamordowana).
Odbicie tej potężnej historii
Wiele katolickich opowieści zachowuje fakt, że Łucja była rzeczywiście niewidoma . Dlatego ogłasza się obrończynią osób niewidomych i niewinnych. Historia pokazuje, że młoda kobieta przed śmiercią wydłubała sobie oczy i wysłała je do swojego złośliwego byłego narzeczonego.
Uczy nas, jak ważne jest, aby zawsze być szlachetnym i czystym. Była wyraźnym przykładem tych słów. Zawsze dbał o pomoc innym ludziom. Jak pokazuje historia, św. Łucja jest uważana za patronkę niewidomych, ponieważ sama się w ten sposób ogłasza.
Jej imię nawiązuje do światła, a jej wydłubane oczy są również kultowym odzwierciedleniem tej historii, ponieważ to właśnie jej oczy sprawiły, że zakochała się najbardziej. Św. Łucja obiecuje zawsze chronić niewidomych, chronić ich przez cały czas. Ci, którzy modlą się za nią i proszą o uzdrowienie, są zawsze spełnieni.